Inicjatywa kierująca
się sercem i głową

Początek

W lipcu 2022 roku podczas treningu rowerowego pod okiem instruktora Mateusz Kornecki uległ poważnemu wypadkowi.. W trakcie skoku trajektoria lotu z niewyjaśnionych przyczyn zmieniły się w skutek czego Mateusz doznał tempego uraz głowy. Po godzinach niepewności o życie Mateusza bliscy usłyszeli pierwsze diagnozy - uraz aksonalny III stopnia. Ale co to właściwie oznacza?

Podróż pacjenta

Rozlany uraz aksonalny to najbardziej zaawansowana postać urazu zamkniętego. Ogniska krwotoczne powstają w mechanizmie gwałtownego przyśpieszania i hamowania. Stan chorego może być zmienny – od krótkotrwałej utraty przytomności, poprzez długotrwałą śpiączkę do stanu wegetatywnego lub zgonu włącznie. W przypadku Mateusza ze względu na rozległe uszkodzenia w mózgu nie dawano mu szans na powrót do zdrowia. Był w głębokiej śpiączce, której towarzyszyły inne, równie groźne w jego stanie infekcje zagrażające jego życiu. Tak to wyglądało z naukowego punktu widzenia.

Z punktu widzenia bliskich i przyjaciół diagnoza była niczym innym jak odebraniem nadziei na to, że ten wysportowany, inteligentny facet kiedykolwiek wstanie z łóżka.

Była ciężkimi do pojęcia medycznymi określeniami, które mogłyby się zawrzeć w prostym ,,nic z niego nie będzie, nie wybudzi się’’. Ta medyczna diagnoza i ta mniej powodowała żal, marazm i załamanie, które ciężko samemu udźwignąć.

Przez 8 miesięcy rehabilitował się w ośrodku specjalizującym się w tego typu urazach. Razem z bliskimi i przyjaciółmi, którzy nieodłącznie wspierali go w tym procesie codziennie robił krok w stronę powrotu do samodzielności.

Powrót do zawodu i odnalezienie misji

W maju 2023 pojawił się pomysł powrotu do zawodu Mateusza czyli do programowania. Postanowił, że zrobi coś co ułatwi mu rehabilitację wzroku. Wybór padł na ćwiczenie ruchomości gałki ocznej i w ten sposób wokół pomysłodawcy jak i samego pomysłu zaczęli zbierać się ludzie chcący wesprzeć inicjatywę, a tym samym pomóc innym po podobnych urazach w powrocie do zdrowia i niezależności.. tak powstał pomysł pierwszego projektu stowarzyszenia - Tree Frog Vision

Stowarzyszenie kiełkowało w naszych głowach długo przed jego założeniem. Chcieliśmy stworzyć organizację, która w połączeniu z naszą chęcią zmiany w otoczeniu osób z niepełnosprawnością odpowie na realne potrzeby konkretnymi rozwiązaniami. Będzie aktywną inicjatywą wspierającą pacjentów i ich rodziny w drodze tam i z powrotem.

Dlaczego nazywamy się
Tam i z powrotem?

Tam i z powrotem Czyli opisanie mojej pierwszej w pełni samodzielnej „wyprawy” z domu do sklepu i z powrotem. Głównym powodem wyprawy była chęć pomocy narzeczonej, jakiejkolwiek pomocy.
Gdy ją zapytałem o to w jaki sposób mogę jej pomóc odpowiedziała że mógłbym pójść z Tatą po zakupy do sklepu, a ponieważ lubię stawiać sobie wyzwania, stwierdziłem że pójdę sam.

Droga do sklepu jest prosta, chwilę zajmuje bo jednak mieszkamy na wsi jednak można by ją uprościć do dwóch „większych” skrętów w lewo i długich prostych. W trakcie drogi stwierdziłem że dla pewności abym był pewien że żadnego skrętu nie przeszedłem, włączyłem sobie nawigację do paczkomatu znajdującego się w pobliżu sklepu.
Nazwa została zaczerpnięta z jednego z wpisów na blogu Mateusza. Odnosi się do prób samodzielności, które podejmuje osoba z niepełnosprawnością, aby wrócić do komfortu swojej sprawczości.
NASZA MISJA
Głównym celem STOWARZYSZENIA TAM I Z POWROTEM jest wspieranie oraz poprawa funkcjonowania osób z uszkodzeniem mózgu w wyniku wypadku (w tym działań wojennych), wylewu, udaru oraz innych uszkodzeń poprzez :
Wspieranie i tworzenie aplikacji wspomagających rehabilitację wzroku osób po urazach poprzez ćwiczenie ruchomości gałek ocznych.

Rozwijanie nowoczesnych metod rehabilitacji opartych na technologii i interakcji.
Udzielanie informacji o dostępności programów i urządzeń  służących rehabilitacji. Organizowanie warsztatów, szkoleń i wykładów z zakresu rehabilitacji oraz wiedzy o dostępności produktów i usług dla osób z niepełnosprawnością, organizowanie wsparcia psychologicznego dla osób z uszkodzeniem mózgu
Wsparcie rodziny, bliskich i opiekunów osób z uszkodzeniem mózgu.

Tworzenia materiałów edukacyjnych w przestrzeni wirtualnej jak i fizycznej o tematyce zwiększającej świadomość na temat dostępności produktów i usług dla osób z niepełnosprawnością.
Jesteś tu, bo:
1 / 3
Nie możemy się doczekać, aby Cię poznać.

Prosimy o wypełnienie poniższych danych, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować.

Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj numer telefonu
2 / 3
Potwierdź wysłanie.

Podaj swój adres e-mail, a odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.

3 / 3
Twój adres e-mail do kontaktu
Formularz został wysłany. Dziękujemy za kontakt!
Błąd w formularzu